Vinylové podlahy - Laminátové podlahy - Dřevěné podlahy - PVC podlahy

Podlahářství Praha

Faq-návody a rady okolo podlahy


Laminátové plovoucí podlahy

Z hlediska strukturního lze laminát klasifikovat jako "polymerní vláknový, nebo vrstvený kompozit". Co to znamená? Při výrobě laminátových podlah se používá jak laminování ve smyslu Složení dílce laminátové podlahy napouštění (dekorativního papíru pryskyřicemi), tak i laminování ve smyslu skládání vrstev na sebe. K pokládce podlah je zapotřebí speciální nářadí a tak je rozumné svěřit pokládku podlahy zkušeným odborníkům. Laminátové podlahy se pokládají zpravidla jako plovoucí, tzn. že se na podlahu nelepí. Mezi jednotlivými lamelami jsou zámkové spoje. Pokud se tyto spoje lepí, tak je položená podlaha později nerozebíratelná. Stále častěji se používají zámky, které se nelepí a jsou rozebíratelné, což umožňuje například výměnu poškozených lamel.Struktura laminátové podlahy

Ačkoliv laminátové podlahy patří k poměrné odolným povrchům, přece jen mají jisté nedostatky. Tím nejzásadnějším je menší odolnost k vlhkému prostředí. Nosná vrstva laminátové podlahy je citlivá na vlhkost, která u ní vyvolává objemové změny - bobtnání a opětovné sesychání. Protože u ní, na rozdíl od dřevěné podlahy, není možné při pokládce zatmelit spáry (nelze ji brousit), může se do ní dostat voda právě přes spáry při úklidu a čištění. To ale znamená, že laminátová podlaha se nesmí čistit za mokra! Nejlépe je použít takzvanou „sprejovou" technologii čištění, kdy je čisticí prostředek nastříkán na podlahu ze spreje a následně je setřen mopem. Odolnost proti vodě je možné zlepšit speciálním čistícím prostředkem pro impregnaci spár, který se nanáší po položení podlahy. Používání hadry na podlahu a kyblíku s vodou se saponátem dokáže s laminátovou podlahu pořádně zacvičit.

Jak vybírat laminátovou podlahu

Nakoupit co nejlevněji, nebo se spolehnout na renomovanou značku? Není naší snahou, propagovat ten či onen výrobek. Obecně však platí. že se vzrůstající cenou rostou úměrně i užitné vlastnosti zboží. Kvalitnější materiál je většinou odolnější, barevně stálejší a v neposlední řadě ušetří čas při pokládce podlahy díky preciznějšímu zpracování zámkových částí dílce. To v praxi znamená i hladší spáry a lepší vzhled i trvanlivost. Vždy je tedy nutno vybírat s ohledem na požadovanou životnost a předpokládané zatížení.

Údržba laminátové podlahy

Laminátové podlahy vyžadují minimální údržbu, a proto se snadno uklízí. Denní úklid je nejjednodušší suchým hadrem z mikrovlákna. Magnetické vlastnosti suchého hadru z mikrovlákna zajistí, aby i malé částice prachu usazené v drážkách byly odstraněny. Laminátové podlahy můžete uklízet i vysavačem za předpokladu, že u vysavače máte parketový kartáč nebo nasadíte hubici s kartáčem.

Dřevěné podlahy

Kromě příjemného a originálního vzhledu dřevěné podlahy přináší krytina obrovskou výhodu v podobě tepelné izolace. Dřevěná podlaha hřeje, a to nejen fyziky - je velmi příjemná i pro bosou nohu, ale také pocitově. Dřevo dýchá a hodně vydrží. Životnost dřevěných podlah sahá k 30ti a více rokům. Podlahy jsou antistatické a antialergické, bez problému proto mohou být použity v ložnicích i dětských pokojích. Obáváte-li se náročného čištění, nemusíte. Časy, kdy se muselo lézt po kolenou a podlahu voskovat a drátkovat kartáčem, jsou již za námi.

Typy dřevěných podlahStruktura třívrstvé dřevěné podlahy

Vícevrstvé dřevěné podlahy představují dvouvrstvé či třívrstvé dřevěné podlahy. Mezi plovoucí podlahy se řadí třívrstvá podlaha. Dvouvrstvé podlahy se lepí celoplošně a jedná se spíše o vylepšení klasických parket. Dvouvrstvé podlahy mají protitah a díky tomu jsou mnohem stabilnější než klasické vlysy. Další předností je konstrukční výška. Masivní prkna jsou celomasivní prkna v různých délkách, které jsou většinou určeny výrobou. Nejčastěji jsou v nabídce smrková, borovicová nebo dubová prkna Parkety jsou celomasivní dřevěné parkety v různých rozměrech a šířkách. Dodávají se buď jako masivní parkety, nebo jako průmyslové mozaiky.

Údržba dřevěné podlahy

Kromě zametání a vysávání se dřevěné podlahy mohou bez problému vytírat vlhkým hadrem či mopem, základem je však jejich důkladné vyždímání, nadměrné nánosy vody na podlaze nejsou žádoucí. Do vody můžeme přidat saponáty speciálně určené pro krytiny ze dřeva. Dřevěnou podlahu, stejně tak jako i mnohé další, je nutné chránit před mechanickým poškozením. Proto je dobré nohy nábytku podlepit měkkým materiálem, např. filcem či speciálními lepícími polštářky, které jsou dnes běžně dostupné.

PVC podlaha v rolích

Synteticky vyrobená podlahová krytina PVC (polyvinylchlorid) je často nesprávně označovaná jako „lino“. PVC podlahoviny se dělí na homogenní a heterogenní. Homogenní PVC je vyrobeno z jedné, většinou 2 mm silné vrstvy, probarvené v celé tloušťce. Trh nabízí několik variant designů, např. jednobarevný, mramorovaný nebo s různými vzorci. Heterogenní PVC se skládá ze dvou či více vrstev. Spodní vrstvu tvoří podložka, na ní je fotomateriál a svrchní průsvitná vrstva je nášlapná. Čím je nášlapná plocha vyšší, tím je PVC kvalitnější a déle vydrží. Viditelnou částí PVC je fototapeta nebo potisk. Díky tomu si můžeme vybírat ze široké škály vzorů různých přírodních materiálů, jako jsou dřevo, kámen, dlažba i kovy. Heterogenní PVC může také být měkčené nebo tvrzené. K využití v obytných prostorách je určeno především měkčené. Podlahoviny PVC se vyrábějí v rolích širokých 2, 3 a 4 metrů.

Vinylové podlahy

Jednou z variant PVC krytin jsou vinylové podlahy. U podlah z měkčeného vinylu tvoří nosnou vrstvu skelné rouno, které zaručuje rozměrovou stálost krytiny. Na ně je nanesena vrstva PVC potištěná fotomotivem. Pro trvanlivost a odolnost proti otěru je na povrchu čirá nášlapná vrstva. Měkká rubová mechanická pěna zajišťuje kromě tepelné a zvukové izolace také tvarovou paměť materiálu. Vyrábí se ve čtvercových, obdélníkových nebo lamelových panelech a kromě dřeva vzhledově imituje sklo, keramickou a kamennou dlažbu. Některé vinylové podlahy mají protiskluzný povrch pro vlhké prostředí. Pokládka je velmi jednoduchá. Vinylové Struktura vinylové podlahydílce se kladou těsně vedle sebe, proto mezi nimi nevznikne žádná spára. Na pohled působí dojmem, že podlaha je z jednoho kusu. Důležité je vinylovou podlahu pokládat na suchý, rovný povrch. Vzhledem k složitosti pokládky a její jisté časové náročnosti, bylo přirozeně jen otázkou času, kdy se objeví řešení, které bude k pokládajícímu přátelštější. Vzhledem k všeobecné oblibě různých zámkových podlah se tak přirozeně zámky objevily i u vinylových podlahových krytin. V zásadě k tomu výrobci přistupují dvěma způsoby. První je nalepení krytiny na nějakou pevnou podložku, například na HDF desku. Vznikne tak plovoucí podlaha podobná například laminátové podlaze. Její výhodou jednoduchá pokládka a také se tímto způsobem sníží citlivost krytiny na kvalitu podkladu. Na druhou stranu toto řešení ztrácí výhodu odolnosti k vlhkosti. Proto se poslední dobou začínají prosazovat řešení založená na zvýšení tloušťky podkladové vrstvy (5 mm a více) a jejím vyztužení, což umožňuje zámek vyfrézovat do samotné vinylové krytiny. U této konstrukce krytiny se musí oproti typu na HDF dbát na mírně lepší podklad, neztrácíme ale výhodu, kdy krytina zůstává odolná k vlhkosti.